TÜRKSOY Haritası    TÜRKSOY Haritası
Türkçe English русский






Sergiler

XI. TÜRKSOY Ressamlar Buluşması’nın Sergisini Sayın Günay ve Sayın Kaseinov Birlikte Açtı

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay, TÜRKSOY Ressamlar Buluşması’nın sergisini açmak için Edirne’ye geldi ve açılış konuşmasında, TÜRKSOY Genel Müdürü Düsen Kaseinov’a yeni görevinde başarılar diledi. Bakan Sayın Günay TÜRKSOY’un Türk dünyası sanatçılarına verdiği değeri ve Türk sanatını dünyaya tanıtmadaki stratejik konumundan bahsederken, 15 senedir yapılan sanatsal çalışmaları takdirle karşıladığını söyledi. Katılan tüm sanatçılara katıldıkları için tek tek teşekkür ederek, ülkelerini, yaptıkları eserleriyle dünyaya bu vesileyle tanıtmanın ne kadar büyük bir onur olduğunu söyleyen Bakan, en büyük mirasın sanatla bırakılan eserler olduğunu belirtti. Balkan ülkelerinden Kosova’yı temsilen buluşmaya katılan ressam Ethem Baymak, tarihi Mostar Köprüsü’nü yağlı boya ile tuvale işleyerek, Bakanımıza hediye etti. Bu köprünün kendisi ve Türk milleti için öneminden bahseden Bakanımız duygulu anlar yaşadı.

TÜRKSOY Genel Müdürü Düsen Kaseinov açılış konuşmasında, TÜRKSOY’un yeni hedeflerinden bahsetti. 21 Ressama bu kadar değerli uluslararası bir organizasyonda yer almalarının önemine değinerek, açılışa katılan tüm sanatseverlere saygılarını iletti.

İstanbul’un Fethinin 550. Yılı münasebetiyle şehrin en işlek merkezlerinden birisi olan Beyoğlu’ndaki TC Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde 04–14 Ağustos 2003 tarihleri arasında TÜRKSOY Resim Sergisi düzenlendi.

TÜRKSOY Resim Sergisinin ilki KÜLTURC projesi kapsamında 08 Nisan 2004’de Paris’te açıldı. Paris’in en işlek merkezlerinden Şanzelize Bulvarındaki T.C. Turizm Tanıtma Müşavirliği Sergi Salonunda TÜRKSOY Genel Müdürü ve Türkiye’nin Fransa Büyükelçisi Sayın Uluç ÖZALKAR’ın birlikte açılışını yaptıkları sergide TÜRKSOY üyesi ülkelerin 14 ressamının karma serim sergisi batılı sanatseverlerle buluşturuldu. 22 Nisan 2004 tarihine kadar açık tutulan sergi büyük ilgi topladı.

TÜRKSOY Resim Sergisi, ABD’deki Türk Günü etkinlikleri kapsamında 14–28 Mayıs 2004 tarihleri arasında bu defa New York’a taşınmıştır. Türkiye’nin New York Konsolosu Sayın Ömer ÖZHAN, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Sayın Prof. Dr. Mustafa İSEN’ın birlikte açılışını yaptıkları sergide TÜRKSOY Resim Koleksiyonundan seçilen 24 ressamın 34 eseri sergilenmiştir. Sergi büyük ilgi ve beğeni toplamıştır.

02–03 Haziran 2000 tarihinde Ufa’da yapılan 14. Dönem TÜRKSOY Daimi Konseyinde, Türk Dünyası resim sanatında yeni ve özgün eserler yaratmaları yolunda sanatçıları teşvik etmek amacıyla “TÜRKSOY Özel Resim Ödülü” tahsis edilmesi kararlaştırmıştır. Bu bağlamda ödüllerin ilki Kırgızistan Cumhuriyeti’nden Halide SHİMOVA’ya (2001), ikincisi Azerbaycan Cumhuriyetinden Reşad MEHDİYEV’e (2002), üçüncüsü de Hakas Cumhuriyeti’nden Aleksey ULTURGAŞEV’e (2003) verilmiştir.

Türk dünyasının öz kültürel değerlerinin, kültürel birliğinin ve potansiyelinin tüm dünyaya tanıtılmasında öncü ve önemli bir kuruluş olan Teşkilatımız, ödüllü ressamlarımızdan Aleksey ULTURGAŞEV için de bir ilki gerçekleştirdi.

TÜRKSOY, 08–19 Haziran 2004 tarihleri arasında Londra’nın önemli sanat galerilerinin birinde Ulturgaşev’in 50 adet tablodan oluşan ilk kişisel resim sergisini açtı.

Teşkilatımızın, Türk kültürünü evrensel kültürle buluşturma faaliyetleri kapsamında bu dönemde gerçekleştirdiğimiz bir diğer sanat olayı da “TÜRKSOY Fotoğraf Sergisi”dir.

KÜLTURC Projesi çerçevesinde, dünyanın sanat başkenti kabul edilen Paris’te 04–11 Haziran 2004 tarihleri arasında ilk etapta TÜRKSOY üyesi Azerbaycan, Hakas, Tataristan ve Türkiye’nin fotoğraf sanatçılarının fotoğraflarından oluşan bir karma fotoğraf sergisi açıldı.

Sanatçıların kendi gözleriyle ülkelerini tanıtan fotoğrafların yer aldığı sergide özellikle Azerbaycan’ın kanayan yarası olan Kaçkınlar’a (Mülteciler) ait fotoğraflar son derece ilgi uyandırmıştır.


TÜRKSOY Resim Sergisi - Fethiye

TÜRKSOY Resim Sergisi 2005 çalışma döneminde de Türkiye’nin pek çok yerinde açılmıştır. Türk dili konuşan 14 ülke ressamlarının eserlerini bir arada takdim eden sergiler Türkiye’nin birçok şehirlerinde, başta üye ülkeler olmak üzere birçok ülkede sanatseverlerle buluşturulmuştur.

 

TÜRKSOY Resim Sergisine
katılan Kazakistan
Folklor ekibi
18 Temmuz 2004 / Yalova


 

 

Fethiye
21 - 27 Temmuz 2004
TÜRKSOY Resim Sergisi


TÜRKSOY Resim Sergisi, Ayasofya
 

19. Dönem TÜRKSOY Bakanlar Konseyi toplantısı kapsamında resim sergisi
5 - 6 Şubat 2003 / Bakü
 


Kocaeli Vali Yardımcısı İdris Kutlukaya, TÜRKSOY Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Balçık,
Kocaeli’nde TÜRKSOY Karma Resim Sergisi açılışında 24-29 Ekim 2005 / Kocaeli


K. K. T. C. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talal ve TÜRKSOY Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Balçık,
Lefkoşe Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen TÜRKSOY Resim Sergisinde
7 - 12 Kasım 2005 / K.K.T.C.


Ordu Valisi Kemal Yazıcıoğlu (sağda) ve Belediye Başkanı Seyit Torun (solda)
TÜRKSOY Fotoğraf Sergisini açarken 19 - 21 Eylül 2005/Ordu


TÜRKSOY Resim Sergisi, İzmir fuarında 8 - 18 Eylül 2005 / İzmir

 

Göçeden Tomarlar Resim Sergisi

8. TÜRKSOY Ressamlar Buluşmasına katılan Tatar Ressam Alfiya İLYASOVA’nın girişimiyle 1 Eylül 2006 tarihinde Moskova Milliyetler Evinde Uluslararası “Göçebe Tomarlar” sergisi açılmıştır. 93 Ressamın 200’den fazla çalışmasının yer aldığı sergi, Uluslararası TÜRKSOY Teşkilatının Türk Dünyası Resim Sanatı da dâhil olmak üzere ortak kültürel değerlerin tanıtılması ve geliştirilmesi amacıyla yürüttüğü çalışmalarının önemli bir sonucu olarak değerlendirilmiştir.

Projeye Türk Dili Konuşan Halkların ressamlarının yanı sıra Fin-Ugur halklarına mensup fırça ustaları ve Rusya’daki çeşitli şehir ve bölgelerdeki ressamlar da katılmışlardır.

Serginin düzenlenmesinde Başkurdistan Cumhuriyeti Kültür ve Ulusal Siyaset Bakanı, Saha Cumhuriyeti Kültür ve Manevi Gelişim Bakanlığı, Tataristan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Moskova Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Moskova Milletler Evi ve Doğu Müzesi yer almıştır. Serginin açılışına TÜRKSOY Genel Müdürlüğü heyeti de iştirak etmiştir.

Göç eden Tomarlar "HABAR" sergisi 27 Nisan 2007 tarihinde Tataristan’ın Kazan şehrinde de açıldı.

Sergiye; TÜRKSOY, Tataristan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Saha – Yakut Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı  Moskova Şehri Bölgeler arası İlişkiler ve Milli Siyaset Komitesi, Moskova Milletler Evi, Tataristan Cumhuriyeti Resim Sanatı Devlet Müzesi, Şarkiyat Devlet Müzesi yöneticileri ve temsilcileri katıldılar. Sergi halk ve basın organları tarafından yoğun bir ilgi gördü.


TÜRKSOY hizmet binası Göçeden Tomarlar Resim Sergisi
18 Aralık 2006 / Ankara

Minyatür Kitap Sergisi

05–10 Ekim 2005 tarihlerinde Ankara’da Milli Kütüphane Sergi Salonunda Azerbaycan Minyatür Kitaplar Müzesi Koleksiyonundan seçilen eserlerin sergisi düzenlendi. Dünyanın ilk ve tek Minyatür Kitap Müzesi 2002 yılında Bakü’de “ Kitap” Cemiyeti Başkanı Zarife SALAHOVA tarafından kurulmuştur. Bu koleksiyonda dünyanın 62 ülkesinden 20 yıl boyunca toplanmış beş bine yakın nadir kitap bulunmaktadır. Ankara’ya getirilen kitaplar arasında eski el yazma Kuran-ı Kerimler ve mikroskop altında okunan mikroçipli kitaplar en fazla dikkat çekenler olmuştur. Sergi açılışına; Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Kültür Bakanı Sayın Zilâ Valeyeva, Sayın Bakanımız Atilla Koç, üst düzey bürokratlar, müzenin sahibi Zarife Salahova, büyükelçiler ve diplomatik misyon şefleri, aydınlar, kütüphaneciler, görsel ve yazılı basın temsilcileri katıldılar.


Minyatür Kitap Sergisi, Milli Kütüphane 18 Kasım 2005 / Ankara

1000 Yıllık Kazan Fotoğraf Sergisi

2004 yılından başlayarak TÜRKSOY Genel Müdürlüğü Türk dünyası resim sanatının yanı sıra, ülkelerimizin zengin fotoğraf sanatını da geniş surette tanıtmak amacıyla bir dizi etkinliğe imza atmıştır. Bunlardan ilkinin geçtiğimiz yıl Haziran ayında Fransa’da açılan fotoğraf sergisi olduğunu hatırlatmak isterim. Paris’te KULTURC başlığı altında açılan “Türk Dünyasının Dünü, Bugünü, Yarını” adlı sergide Azerbaycan Türkiye ve Tataristan fotoğraf sanatçılarının eserleri yer almıştır. TÜRKSOY; üye ülkelerin zengin kültür mirasını, tarihini, önemli şahsiyetlerini Türkiye’de tanıtmayı amaçlayan faaliyetlerine bu dönemde de devam etmiştir. Bilindiği üzere, 2005 yılında Türk dünyasının tarihi kültür merkezlerinden biri olan Kazan şehrinin 1000. Yılı geniş çapta kutlanmıştır. Bu tarihi hadiseye atfen 04 Ekim 2005 tarihinde Ankara Devlet Resim-Heykel Müzesinde “Bin Yıllık Kazan” adlı Uluslararası Fotoğraf Sergisi açıldı. Etkinliğe Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Kültür Bakanı Sayın Zilâ Valeyeva’nın başkanlığında resmi heyet ve sanatçılar katıldı. Serginin açılış törenine Sayın Bakanımız Atilla Koç’un yanı sıra Devlet Bakanı Sayın Beşir Atalay, Maliye Bakanı Sayın Kemal Unakıtan, çok sayıda milletvekili, büyükelçiler, diplomatik misyon şefleri, bilim adamları ve sanatseverler katıldılar.


1000 yıllık Kazan Fotoğraf Sergisi 4 Ekim 2005 / Ankara (Resim Heykel Müzesi)

TÜRKSOY Karma Resim Sergisi

2005 yılı Ekim ayında” IV. İpek Yolu Festivali” çerçevesinde Suriye’nin başkenti Şam şehrinde ilk kez açtığımız TÜRKSOY Resim Sergisi bölge halkları arasında kültürel ilişkilerin güçlendirilmesi yolunda önemli bir adım olmuş, medya, radyo-televizyon tarafından geniş yankı uyandırmıştır.


Suriye, Şam’da açılan TÜRKSOY Karma Resim Sergisi'inden bir görüntü
7 Eylül - 4 Ekim 2005 / Şam

TÜRKSOY Resim Sergisi - Hakas Cumhuriyeti

TÜRKSOY Resim Sergisi, Hakas Cumhuriyeti’nde bir ay süreyle başarılı bir şekilde sergilenmiştir. TÜRKSOY sergisi Hakas’ta ilk defa gerçekleştirilen “Türk Yazısı ve Kültürü Günleri”nin en önemli etkinliği olmuştur. Serginin açılışına Hakas’ın devlet ve hükümet yetkilileri, sanat adamlarının yanı sıra başta Tıva Cumhuriyeti Kültür ve Sinema Bakanı Yelena KARASAL hanım olmak üzere bu ülkenin aydınları da iştirak etmişlerdir. Eski Türklerin ilk beşiklerinden olan Sayan-Altay bölgesinde yerleşik Türk dili konuşan halklarla kültürel ilişkilerin güçlendirilmesi yolunda ilk adım olan bu sergi büyük ilgi uyandırmış, yazılı ve görsel basında geniş yankı bulmuştur.


 





   Bu sayfa 5297 kez gösterilmiştir.

Adres: Ferit Recai Ertuğrul Caddesi No:8 - Oran / ANKARA / TÜRKİYE
Telefon: +90 (312) 491 01 00 - Faks: +90 (312) 491 01 11
© TÜRKSOY 2008. Tüm Hakları Saklıdır.