TÜRKSOY Haritası    TÜRKSOY Haritası
Türkçe English русский


UNESCO’da Anlamlı Buluşma

TÜRKSOY Genel Müdürü Düsen Kaseinov, UNESCO Genel Müdürü Koiçiro Matsuura’yı ziyaret ederek, kurumlar arasında geliştirilebilecek ortaklık ve işbirliği olasılıklarını ele aldı.
Matsuura’ya kurumunun sıcak yaklaşımından ötürü teşekkürlerini sunan Kaseinov, 8 Haziran 1996 tarihinde iki kurum arasında imzalanan İki Taraflı İşbirliği Anlaşması gereği UNESCO’yu stratejik bir ortak olarak gördüklerini, ancak şimdiye kadar bu işbirliğini güçlendirecek somut adımların atılamamasından ötürü üzüntü duyduklarını dile getirdi.

Bu bağlamda, TÜRKSOY’un faaliyetlerinin tanıtımı amacıyla UNESCO merkez binasında 2009 yılı sonuna kadar TÜRKSOY üyesi ülkelerin sanatçılarının bir konser vermesi ve bir resim sergisinin açılması konusu gündeme getirildi. Kazakistan’ın inisyatifiyle 2010 yılının UNESCO bünyesinde Kültürlerin Yakınlaşma Yılı olarak ilan edildiğinden bahseden Kaseinov, TÜRKSOY’un da bu yılın etkinliklerine destekte bulunacağını açıkladı. Matsuura, TÜRKSOY’un UNESCO nezdinde tanıtım etkinliği gerçekleştirmesine sıcak baktıklarını ifade etti ve Kültürlerin Yakınlaşma Yılına verdiği önem ve destekten ötürü Kaseinov’a teşekkür etti. TÜRKSOY’un UNESCO için önemli bir bölgesel ortak olduğunun altını çizen Matsuura, kurumun uluslararası düzeydeki etkinliğine dikkati çekti.

Görüşme sırasında Kaseinov, kültürlerarası diyaloğa üstün hizmetinden ötürü Matsuura’ya “Türksoy Onur Madalyası”nı takdim etti. Matsuura ise, Kazakistan Cumhuriyeti UNESCO Ulusal Komisyonu Genel Sekreteri ve Kazakistan Kültür Bakanı görevlerindeyken ülkesiyle UNESCO arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine katkılardan dolayı Kaseinov’a teşekkür etti.

Kaseinov, UNESCO ile TÜRKSOY arasında ortak faaliyetler gerçekleştirmek konusunu ele almak üzere Azerbaycan’ın UNESCO Daimi Temsilcisi Eleonora Hüseynova, Kazakistan’ın UNESCO Daimi Temsilcisi Oljas Süleymanov ve UNESCO Türkiye Temsilci Vekili Esra Cankorur’la da görüştü.
 

Çeviren: Zhanar TEMİRBEKOVA

Düzenleyen: Elvin İNCE

   Bu sayfa 1412 kez gösterilmiştir.

Adres: Ferit Recai Ertuğrul Caddesi No:8 - Oran / ANKARA / TÜRKİYE
Telefon: +90 (312) 491 01 00 - Faks: +90 (312) 491 01 11
© TÜRKSOY 2008. Tüm Hakları Saklıdır.