TÜRKSOY Haritası    TÜRKSOY Haritası
Türkçe English русский


2. Cengız Aytmatov Günleri Ankara’da yapıldı

''2. Cengiz Aytmatov Günleri'', 12-14 Ekim 2009 tarihlerinde Ankara’da TÜRKSOY (Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi) ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü tarafından düzenlenmiştir. Üç gün süren, bilimsel tebliğler yanında, fotoğraf sergisi, Aytmatov’un hayatının anlatıldığı belgesel film gösterim, Aytmatov’un eserinden uyarlanan Mankurt adlı tiyatro oyunun yer aldığı etkinlik son derece başarılı geçmiştir.

''2. Cengiz Aytmatov Günleri''nin açılışı töreninde TÜRKSOY Genel Müdürü Düsen Kaseinov, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sema Barutçu Özönder, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sekine Karakaş, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ yanında Aytmatov ailesinden Roza Aytmatova, Kırgızistan Büyükelçisi Mambetcunus Abilov ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul GÜNAY bir konuşma yapmışlardır.

TRT AVAZ kanalı ''2. Cengiz Aytmatov Günleri''nin açılışı törenini naklen yayımlayarak tüm Türk cumhuriyetlerine ulaştırmıştır.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY açılış töreninde yaptığı konuşmada, yazar Aytmatov'un, 'Türk soyları ve özellikle de Kırgız haklının büyük evlatlarından biri' olduğunu söyleyerek, ''Kırgız halkı bu evladıyla çok iftihar edebilir. Kırgız Cengiz, Cengiz Kırgız demektir sözü bir atasözü gibi bu salondan dışarıya taşacak. Biz de hem Kırgız halkını kendimizin parçası hem de kendimizi Kırgız halkının bir parçası, Aytmatov'u Türkiye'nin bir parçası, Türkiye'yi Aytmatov'un bir bütünü olarak ayırmadan kavrıyor ve kucaklıyoruz'' diye konuşmuştur.

Açılış konuşmalarının ardından ''Eve Dönüş Yolunda Beyaz Düşler'' adlı Aytmatov'un hayatını anlatan belgesel film gösterilmiştir.

Öğle yemeğinin ardından oturumlara geçilmiş. “Anılarla Cengiz Aytmatov” konulu yuvarlak masa oturumları ardından, Ak Gemi filminin gösterimi gerçekleştirilmiştir.

Sempozyumun sürdüğü üç gün boyunca Fotograf Sanatçıları Hamit Yalçın, Atilla Küntüz ve Memduh Ekici’nin eserlerinden oluşan Göktürklerin İzinde Kırgızistan konulu fotoğraf sergisi açık tutulmuştur.

Sempozyumun ikinci gününde ise “Cengiz Aytmatov ve Türk Dünyası Edebiyatı” başlıklı oturumla başlayan toplantı, son günkü “Cengiz Aytmatov Mirası Üzerinden Bir Gelecek Değerlendirmesi” başlıklı oturumla sona ermiştir.

Etkinlikte son olarak Eskişehir Şehir Tiyatrosu oyuncuları Mankurt adlı oyunu sahnelemişlerdir.

2. Cengiz Aytmatov Günlerinde yurt dışından 30’un üzerinde, yurt içinden ise 20 kadar bilim adamı ve sanatçı katılmıştır. Öğrencilerin yanında, birçok edebiyatsever etkinlikleri izlemiştir. Toplantı Türk dünyasının büyük yazarlarından biri olan Cengiz Aytmatov’un eserlerinin tanıtılmasına sağladığı kadar, Türkiye’nin büyük yazara gösterdiği ilginin ortaya koymak suretiyle ülkemizin tanıtımına ve saygınlığının artırılmasına büyük katkı sağlamıştır
 

 

   Bu sayfa 755 kez gösterilmiştir.

Adres: Ferit Recai Ertuğrul Caddesi No:8 - Oran / ANKARA / TÜRKİYE
Telefon: +90 (312) 491 01 00 - Faks: +90 (312) 491 01 11
© TÜRKSOY 2008. Tüm Hakları Saklıdır.