TÜRKSOY Haritası    TÜRKSOY Haritası
Türkçe English русский


TÜRKSOY Daimi Konseyi’nin 26. Dönem Toplantısı Bakü’de yapıldı

Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi (TÜRKSOY) Bakanlar Konseyi 26. Dönem Toplantısı 16-17 Ekim 2009 tarihlerinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenmiştir. TÜRKSOY Dönem Koordinatörlüğü görevini yürüten Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebulfez Garayev’in başkanlığında ve ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya TÜRKSOY Genel Müdürü Düsen Kaseinov ile TÜRKSOY’a üye ülkeler Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Başkurdistan, Tataristan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Gagavuz Yeri Kültür Bakanlıkları resmi heyetleri katıldı.

Daimi Konsey:
-26.Dönem Çalışma Raporunu ve Mali Raporu görüşerek ibra etti.

-TÜRKSOY Genel Müdürü Düsen Kaseinov`un, Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanlarının 2-3 Ekim 2009 tarihinde Nahçıvan şehrinde gerçekleşdirdiği IX. Zirve toplantısına ve 5 Ekim 2009 tarihinde Paris’te açılışı gerçekleştirilen UNESCO Genel Konferansı 35.Toplantısına ilişkin verdiği bilgileri değerlendirdi.

-Türk dili konuşan ülkelerin kültür varlıklarının tespiti, korunması ve inkişafı için birlikte programlar hazırlanması maksadıyla TÜRKSOY ile UNESCO arasında ikili ilişkilerin geliştirilmesini kabul etti.

-Bakü’de bulunan “TÜRKSOY Türk Dili Konuşan Ülkelerin Kültür Mirasının Korunması Merkezi”nin faaliyeti hakkındaki bilgileri değerlendirdi.

-TÜRKSOY Mevzuatında yapılması önerilen değişiklik ve ilaveleri kabul etti.

-2008 yılı “TÜRKSOY Resim Ödülü”nün 11. Ressamlar Buluşması’na katılan Özbekistan Cumhuriyetinden ressam Ortikbay Kazakov`a verilmesini kararlaştırdı.

-TÜRKSOY’un 2010 Yılı Faaliyet Programı görüşülerek karara bağlandı.

Toplantı çerçevesinde Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Müze Merkezinde XI. TÜRKSOY Ressamlar Buluşması Resim Sergisi ile V. TÜRKSOY Fotoğrafçılar Buluşması Sergisinin açılışı yapıldı. X.Ressamlar Buluşması Birincisi Kırgızistan ressamı Adılbek BAYTEREKOV’a TÜRKSOY Resim Ödülü takdim edildi.

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı 26. Dönem Toplantısı katılımcılarına zengin kültür programı sundu. Bakü’de kısa süre olmalarına rağmen, katılımcılar Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosunda ‘Yedi Güzel’ balesini, Azerbaycan Devlet Filarmonisinde Âşıklar konseri ve Azerbaycan Devlet Dans Topluluğu Gösterisini ve Genç Seyirciler Tiyatrosunda Devlet Çocuk Senfoni Orkestrasının Konserini seyir etme imkanı buldular.
17 Ekim 2009 Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Konseyi 26. Dönem Toplantısının nihai oturumunda, 26. Dönem Toplantısının Sonuç Bildirisi, Toplantı Kararları imzalandı.
Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebulfez Garayev görevini Moldova Cumhuriyeti Gagavuz Yeri Kültür İdaresi Başkanı Sayın Dimitri Kambura devir etti.Daimi Konsey 27. Dönem Toplantısı’nın 6-8 Mayıs 2010 tarihleri arasında Moldova Cumhuriyeti Gagavuz Yeri Komrat şehrinde yapılması kararlaştırdı.

TÜRKSOY Genel Müdürlüğü
 

   Bu sayfa 633 kez gösterilmiştir.

Adres: Ferit Recai Ertuğrul Caddesi No:8 - Oran / ANKARA / TÜRKİYE
Telefon: +90 (312) 491 01 00 - Faks: +90 (312) 491 01 11
© TÜRKSOY 2008. Tüm Hakları Saklıdır.