TÜRKSOY Haritası    TÜRKSOY Haritası
Türkçe English русский


NAHÇİVAN ZİRVESİNDE TÜRKSOY KONUŞULDU

2-3 Ekim 2009 tarihinde Azerbaycan’ın Nahçıvan şehrinde 9. Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi düzenlendi.

Zirve toplantısına Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sayın Kurmanbek Bakiyev ve Türkmenistan Başbakan Yardımcısı Sayın Hıdır Saparlıyev katıldılar.

Bölgesel ve uluslararası konuların ele alındığı, Türk cumhuriyetleri arasında işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik önemli kararların alındığı Zirve’de Devlet Başkanları TÜRKSOY’un faaliyetlerini de yüksek değerlendirerek, yeni açılımlarda bulundular.

Zirve toplantısına TÜRKSOY Genel Müdürü Sayın Düsen Kaseinov ve TÜRKSOY Dönem Koordinatörü, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ebulfez Garayev katılarak, Devlet Başkanlarını TÜRKSOY hakkında bilgilendirmişlerdir.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham ALİYEV, TÜRKSOY bünyesinde Türk kültürel mirasın korunması ve restorasyonuna ilişkin bir fon oluşturulmasını önerdi. Sayın İlham Aliyev’in bu önerisi Zirveye katılan tüm Devlet Başkanları tarafından tam destek buldu.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan NAZARBAYEV ise, Türk halklarının tarihinin, dilinin ve kültürünün daha geniş araştırılması ve öğrenilmesi amacıyla merkezi Kazakistan’da bulunacak bir TÜRKSOY Akademisi’nin kurulmasını önerdi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sayın Kurmanbek BAKİYEV ise, TÜRKSOY Teşkilatı tarafından yapılan işleri değerlendirerek Eylül ayında gerçekleştirilen ‘Köroğlu’ Operası Projesi’nin başarısından bahsetti ve bu tür büyük çaplı projelerin devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah GÜL, ise varılan görüş birliği ve mutabakatın öneminin altını çizerek, Türk Dili Konuşan Devletlerin Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA), TÜRKSOY gibi ortak platformlara Türk Konseyi’nin eklenmesiyle Türk dilli devletler arasındaki işbirliğinin giderek güçleneceğini bildirdi.

Zirvenin sonunda Türk Konseyi Kurucu Anlaşması’nın yanında Nahçivan Deklerasyonu imzalandı. Nahçivan Deklerasyonu’nda TÜRKSOY ile ilgili olarak iki madde bulunmaktadır.

TÜRKSOY Genel Müdürlüğü
 

   Bu sayfa 631 kez gösterilmiştir.

Adres: Ferit Recai Ertuğrul Caddesi No:8 - Oran / ANKARA / TÜRKİYE
Telefon: +90 (312) 491 01 00 - Faks: +90 (312) 491 01 11
© TÜRKSOY 2008. Tüm Hakları Saklıdır.