TÜRKSOY Haritası    TÜRKSOY Haritası
Türkçe English русский


Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan NAZARBAYEV TÜRKSOY Teşkilatını Ziyaret etti

23.10.2009 tarihinde Kazakistan Cumhurbaşkanı N.A.Nazarbayev, kendisinin Türkiye’ye resmi ziyareti çerçevesinde TÜRKSOY Teşkilatını ziyaret etti.
Bu, TÜRKSOY üye ülkelerinden biri olan Kazakistan Cumhurbaşkanının TÜRKSOY’ya ilk ziyaretidir.

Görüşme esnasında TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kazakistan Başkanını TÜRKSOY teşkilatının faaliyetleri, Türk Dünyasının ressamları ile fotoğrafçıların sanatsal eserlerinden oluşan sergi ve teşkilatın yayınları hakkında bilgilendirdi.

Nazarbayev; TÜRKSOY’un Türk Devletleri ile Toplulukları arasında kültürel işbirliğin geliştirilmesindeki önemini vurgulayarak, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le daha önce görüşülen TÜRKSOY Akademisinin kuruluşu hakkında bilgi vermiş olup, bu konunun artık iki ülkenin Milli Eğitim Bakanları tarafından ele alınıp hazırlık çalışmalarının başladığını söyledi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı’nın işbu ziyaretinin önemini ve onun Türk devletleri arasındaki kültürlerarası ilişkilerin geliştirilmesindeki kişisel katkısını, dünya barışı ve birliği konusundaki desteğini ve tüm Avrasya topraklarında istikrarlığın sağlanmasındaki rolünü dikkate alarak, “Diyalog Avrasya” Platformunun temsilcileri tarafından N.A.Nazarbayev’e “Avrasya” Onur nişanı takdim edildi.

İşbu ziyaretin sonunda, Kazakistan Cumhurbaşkanı N.A.Nazarbayev için TÜRKSOY Sanat bursu sahibi, birçok Uluslararası yarışmalara katılan, özellikle Uluslararası Karol Lipinski ve Henryk Wieniawski Genç Kemancılar Yarışmasında İkincilik kazanan Elvin Hoca Ganiyev hünerini sergiledi.

Zemfira Hasanova
Tataristan ülke temsilcisi
 

   Bu sayfa 2182 kez gösterilmiştir.

Adres: Ferit Recai Ertuğrul Caddesi No:8 - Oran / ANKARA / TÜRKİYE
Telefon: +90 (312) 491 01 00 - Faks: +90 (312) 491 01 11
© TÜRKSOY 2008. Tüm Hakları Saklıdır.