TÜRKSOY Haritası    TÜRKSOY Haritası
Türkçe English русский


Rober Palmer başkanlığındaki Avrupa Komisyonu Kültür, Kültürel ve Doğal Miras Müdürlüğü Heyeti 4 Kasım 2009 tarihinde TÜRKSOY’u ziyaret etti.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırlıklarını yürüttüğü “Ulusal Kültür Politikası” çalışmasına katkı sağlamak üzere Ankara’da bulunan ve bağımsız raportörlerden oluşan heyete ilk olarak TÜRKSOY Resim sergisi gezdirildi. TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat PURTAŞ, heyete TÜRKSOY Ressamlar Buluşmaları hakkında bilgi verdi ve Avrupa Konseyi’ni de proje ortaklığına davet etti.

Robert Palmer ve beraberindeki heyet daha sonra TÜRKSOY’un faliyetlerinde oluşan fotoğraf sergisini gezdiler. Sergide Köroğlu Operasından kesitlerin yer aldığı bölüm konukların büyük ilgisini çekti.
TÜRKSOY Toplantı salonunda hep birlikte fotoğraf çektirildi. TÜRKSOY Genel Sekreteri Purtaş 2006 yılı sonunda tamamlanan TÜRKSOY Genel Sekreterliği binasının geleneksel Türk mimarisinden esinlenerek yapıldığını, toplantı salonunun da “yurt”u çağrıştırdığını ifade etti.

Bir saat kadar süren toplantıda ise, TÜRKSOY’un kuruluş süreci, amaçları ve faaliyetleri hakkında bilgi alan Avrupa Konseyi heyeti, özellikle gençlere yönelik yürütülen projelere ilişkin sorular yönelttiler. Türkiye Cumhuriyeti’nin “Ulusal Kültür Politikası” metnine ilişkin hazırlayacakları raporda TÜRKSOY’a mutlaka yer vereceklerini belirten Robert Palmer, 2010 Nevruz kutlamasının Strazburgda Avrupa Konseyi Merkezi’nde yapılması, Ressamlar buluşmasının ortak düzenlenmesi ve TÜRKSOY üyesi ülkelerde COMPENDIUM programının tanıtılması ve uygulanması konularında tekliflerini sundu.

Aynı ilke ve hedefler doğrultusunda çalışan uluslar arası kuruluşlarla işbirliğine verdikleri önemin altını çizen Purtaş, Avrupa Konseyi gibi köklü bir kuruluşun tecrübelerinden faydalanmak istediklerini vurguladı ve ziyaretlerinden dolayı konuklara teşekkür etti.
Robert Palmer’in TÜRKSOY’u ziyareti TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un Avrupa Konseyi’ne gerçekleştirdiği ziyaretin ardından iki kurum arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi açısından büyük öneme haizdir.
 

   Bu sayfa 347 kez gösterilmiştir.

Adres: Ferit Recai Ertuğrul Caddesi No:8 - Oran / ANKARA / TÜRKİYE
Telefon: +90 (312) 491 01 00 - Faks: +90 (312) 491 01 11
© TÜRKSOY 2008. Tüm Hakları Saklıdır.