TÜRKSOY Haritası    TÜRKSOY Haritası
Türkçe English русский


Uluslararası Avrasya Ülkeleri Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Okulları Diploma Projeleri Festivali

Uluslararası TÜRKSOY teşkilatı, Maltepe Üniversitesi ve Kazakistan Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Baş Akademisi (KazGASA) işbirliğiyle 4-5 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da Maltepe Üniversitesi yerleşkesinde Uluslararası Avrasya Ülkeleri Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Okulları Diploma Projeleri Festivali düzenlenmiştir.

Festival, uluslararası işbirliği ve iletişimin güçlendirilmesi; uzmanların birbirleriyle iletişime geçerek eğitim kalitesinin geliştirilmesi; mimarlık, tasarım ve inşaat mühendisliği sahalarında mezunların mesleki etkinliklerini güçlendirmesini amaçlamaktaydı.

4 Kasım tarihinde festivalin açılış töreninde TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, KazGASA Başkanı Prof. Dr. Amirlan Kusainov, Maltepe Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Betül Çotuksöken ve Maltepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Esen konuşma yaptılar. Törene, T.C. Mimarlar ve mühendisler odası başkanı İlyas Demirci, Azerbaycan Hükümeti Kültürel Miras Bölümü Başkanlığından Rezvan Bairamov, Kırgızistan Mimarlar Odası Başkan yardımcısı Aygul Nasirdinova, Avrasya Ülkeleri Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Okulları öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Festival programı kapsamında Uluslararası TÜRKSOY Teşkilatı, Maltepe Üniversitesi ve Kazakistan Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Baş Akademisi tanıtımları gerçekleştirildi ve “Türk Dünyası Mimarisi” konulu bilimsel seminer düzenlendi. Seminere katılan bilim insanları Türk Halklarının Mimari Mirasının korunması ve bu konuda yürütülecek araştırmaların geliştirilmesi hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Etkinliğin ikinci günü 5 Kasım tarihinde uluslararası diploma projeleri yarışması düzenlendi. Yarışmaya, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Rusya, Kırgızistan ve Tacikistan’ı temsilen 115 çalışma katıldı. Festivale katılan diploma projelerinin hepsi çok başarılı ve kaliteli olduğu için, jüri üyeleri “iyiler arasında en iyisini” seçme konusunda bir hayli zorlandılar. Ancak sonunda jüri bir karara vardı ve dört dalda - Mimarlık, tasarım, inşaat mühendisliği, ahşap işleri teknolojisi ve yapı malzemeleri üretimi, imalatı ve inşaatı – birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri sahiplerini buldu. Festivalin kapanış töreninde yarışma galiplerine diploma ve para ödülü, festivale katılan tüm diploma projelerine ise katılım belgesi sunuldu.

Festival katılımcıları, yürütme kuruluna etkinliği yüksek seviyede düzenlediği ve misafirperverliği için memnuniyetlerini bildirdi. Buluşmaya katılan taraflar, uluslararası festivalin geleneksel hal alması konusunda fikir birliğine vararak, seneye bu etkinliği Kırgızizstan’da Issık Göl kenarında düzenlemeye kararlaştırdılar.


 

   Bu sayfa 532 kez gösterilmiştir.

Adres: Ferit Recai Ertuğrul Caddesi No:8 - Oran / ANKARA / TÜRKİYE
Telefon: +90 (312) 491 01 00 - Faks: +90 (312) 491 01 11
© TÜRKSOY 2008. Tüm Hakları Saklıdır.