TÜRKSOY Haritası    TÜRKSOY Haritası
Türkçe English русский


Türk Dünyası`nın Güncel Sorunları Konulu Konferans Almatı’da Gerçekleşti

Büyük Türk coğrafyasına dahil olan Türk devlet ve topluluklarının sorunlarının ele alındığı konferansı Almatı şehrindeki Türk Halkları Medeniyetleri Vakfı düzenledi. Konferansa 15 ülke ve topluluğu temsilen 150`nin üzerinde temsilci katıldı. TÜRKSOY teşkilatını toplantıda İdari, Mali ve Hukuki İşler Dairesi Başkanı Sancar Mülazımoğlu temsil etti.

Açılış konuşmasında Türk Dünyası`nın kültür ve sanat bazında ortak yönlerinden, dil ve milli kimlik gibi meselelerde biraraya gelme açısından bu tür toplantıların faydalı olabileceğini dile getiren Mülazımoğlu TÜRKSOY`un bu yönde çalışmalarına da değindi.

TÜRKSOY temsilcisi toplantının devam ettiği iki gün içinde katılımcılarla bire bir görüşmeler de yaparak onların temsil ettikleri coğrafyalardaki durumla ilgili bilgi edindi. Bu görüşmelerden birini Türk Halkları Medeniyetleri Vakfı Başkanı Ahmet Dağduran`la gerçekleştiren Mülazımoğlu vakıfla bağlı bilgi almakla beraber vakfın bu yöndeki çalışmalarına değer verdiklerini de dile getirdi.

Sancar Mülazımoğlu`nun diğer görüşmeleri Uluslararası İnsan Hakları Avrasya Federasyonu temsilcisi Abdullah Buksur, Kırımtatar Milli Meclisi Dış İşler Bölümü Başkanı Ali Hamzin, Özbekistan`daki Ortatürk-Anatürk Dili Enstitüsü Başkanı Bahtiyar Karimov, Almatı`daki Uygur Medeniyet Merkezi Başkanı Karlen Mahpirov, Türkiye`deki Yedi Devlet Bir Millet Kültür ve Dayanışma Derneği Türk Cumhuriyetleri Baş Temsilcisi Azer Hasret ve bunların yanısıra Başkurdistan, Yakutiya, Tıva, Kırgızistan ve başka Türk coğrafyalarından gelen temsilcilerle gerçekleşti.

Konferansın sonuncu günü Almatı`daki Uygur Milli Tiyatrosunun düzenlediği konsere de katılan Mülazımoğlu, benzer etkinliklerin devamını istediklerini dile getirdi.

 

   Bu sayfa 569 kez gösterilmiştir.

Adres: Ferit Recai Ertuğrul Caddesi No:8 - Oran / ANKARA / TÜRKİYE
Telefon: +90 (312) 491 01 00 - Faks: +90 (312) 491 01 11
© TÜRKSOY 2008. Tüm Hakları Saklıdır.