TÜRKSOY Haritası    TÜRKSOY Haritası
Türkçe English русский


Türksoy, I. Uluslararası Uzak Asya’dan Önasya’ya Eski Türkçe Bilgi Şölenine Türk Dünyası Arkeo-Art Resim Sergisiyle Katıldı

18-20 Kasım 2009 tarihlerinde Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde Atatürk Kongre Merkezinde I. Uluslararası Uzak Asya’dan Ön Asya’ya Eski Türkçe Bilgi Şöleni gerçekleşti. Uluslararası TÜRKSOY Teşkilatı’nın TÜRKSOY Özel Ödülü sahibi, Rusya Federasyonu Ressamlar Birliği üyesi, Hakas ressam Aleksey Ulturgaşev’in 43 tablosundan oluşan “Uluslararası Türk Dünyası Arkeo-Art Resim Sergisi” ile katıldığı bu bilimsel etkinlik Japonya ve Kore’den Batı Avrupa ve Rusya’ya kadar uzanan coğrafyada yer alan 13 ülkeden gelen Türklük bilimcilerine ev sahipliği yaptı.

Türk Dil Kurumu ile Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü ortaklaşa düzenlediği bu dünya Türkolojisi alanında birbirinden ilginç bildirilerin sunulduğu bir merkez haline gelen bilgi şöleninde TÜRKSOY sergisinin yanı sıra AKÜ Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü (ÇTLEB) öğrencilerinin hazırladığı “Yaşayan (Kök)Türk İşaretleri Sergisi” etkinliğin katılımcı ve konuklarıyla buluştu ve büyük beğeni kazandı.

Aynı zamanda AKÜ ÇTLEB Türk Dünyası Korosu herkesi büyüleyen bir müzik dinletisi sundu ve Türk ülkelerinden ezgiler estirdi. Bu oluşumun düşünce mimarı ÇTLEB Başkanı Metin Yılmaz kurmuş oldukları bu topluluğun içinde gönüllü olarak yer alan öğrenciler eğitimleri tamamlandıktan sonra gittikleri her yerde bu kültürün elçileri olacaklarını ve Türk dünyası müzik kültürünün yayılması ve tanıtılmasına katkıda bulunacaklarını anlattı. Böylece topluluk üyelerinin sürekli değiştiği bir ortamın çok sayıda bu tür gönüllü kültür elçilerinin yetiştirilmesine elverişli bir zemin oluşturacağını ifade etti.

Tarihin derinliklerinden günümüze dek uzanan tarih sayfalarını gözler önüne getiren AKÜ Halk Dansları Topluluğu “Uzak Asya’dan Kocatepe’ye Türkler” konulu bir sanat gösterisi sundu ve konuklarla katılımcılardan alkış tufanlarını kopardı.

Rusya Federasyonu Hakas Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nın TÜRKSOY Temsilcisi Timur B. Davletov’un “Eski Türklerden Günümüze Sosyo-Kültürel Sürekliliğin İnançsal Boyutu: Asya’nın Ortasından Ön Asya’ya Şamanlık/Kamlık” bildirisiyle katıldığı I. Uluslararası Uzak asya’dan Ön Asya’ya Eski Türkçe Bilgi Şöleninde Türklük bilimiyle ilgili çok sayıda değerli bildiriler sunuldu. Bu bildiriler bir araya toplanarak yakın bir zaman içerisinde kitap haline getirilecek ve Avrasya tarihiyle ilgilenen okur ve Türklükbilimi araştırmacılarının hizmetine sunulacaktır.

 

 Timur B. Davletov
aronxakas@yahoo.com
 

   Bu sayfa 517 kez gösterilmiştir.

Adres: Ferit Recai Ertuğrul Caddesi No:8 - Oran / ANKARA / TÜRKİYE
Telefon: +90 (312) 491 01 00 - Faks: +90 (312) 491 01 11
© TÜRKSOY 2008. Tüm Hakları Saklıdır.