TÜRKSOY Haritası    TÜRKSOY Haritası
Türkçe English русский


İstanbul’da Prof. Dr. Ahmet Zeki Velidi Togan Anıldı

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) ve İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü işbirliğiyle İstanbul’da Prof. Dr. Ahmet Zeki Velidi Togan anıldı. Açılış konuşmasını yapan İÜ Avrasya Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hayati Tüfekçioğlu bu etkinliğimiz Türk Tarihinin gelişmesine en büyük katkıda bulunan bilim adamlarımızdan meşhur tarihçi Ahmet-Zeki Velidi Togana armağan edilmiştir dedi.

Ahmet Zeki Velidi Togan hakkında yapılan Başkurt Devlet Televizyonu Hazine Programı tarafından çekilen “Tarih Yazardım Taşina…” adlı belgesel (Yönetmeni: Ahmet Yakupov, senaristi: Yulay Gaynetdinov ) katılımcıların ilgisini çekti. Filmden sonraki panele katılan bilim adamları belgeselle ilgili fikir alışverişinde bulundular. Ahmet Zeki Velidi’nin talebelerinden Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu belgeselde ilk defa Hocasının Başkurtça şarkı söylediğini onun için bir sürpriz olduğunu anlatmıştır. Bilim adamının kızı Prof. Dr. İsenbike Togan’a göre filmde Başkurtların hayatı müzik ve tarih ile gerçekten de bir arada olduğunu görüyoruz. Ona göre, Zeki Velidi’nin tarihçi olarak tüm Türk halkları tarafından benimsenmesi önemlidir. Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu Hocasının ilmi ve üniversitedeki faaliyetini de anlatmıştır. Ahmet Zeki Velidi’nin talebesi ve oturum başkanlığını yürüten Prof. Dr. Abdulkadir Donuk Ziya Gökalp, Fuad Köprülü ve Zeki Velidi Togan gibi Türklerin üç büyük şahsı olduğunu söylemiştir. Ona göre, talebeler hacalarını geçmelidir, ancak bugüne kadar Ahmet Zeki Velidi Togan’ın hiçbir talebesi onun seviyesine ulaşamamıştır. Başkurdistan Kültür ve Ulusal Siyaset Bakanlığı Temsilcisi Zeki Velidi Togan’ın ilmi mirasını araştırma alanında Başkurdistan’da ve dünyanın diğer ülkelerinde yapılan faaliyetleri anlatmıştır.

Anma etkinliğinde konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseyinov: “Uluslararsı TÜRKSOY teşkilatı Prof.Dr. Ahmet Zeki Velidi gibi Türk Dünyasının büyüklerine her zaman önem vermiştir. 2003 yılında TÜRKSOY tarafından Ahmet Zeki Velidi Togan’ın Başkurtların Tarihi adle eseri yayınlanmıştır. Başkurdistan Kültür ve Ulusal Siyaset bakanlığının teklifiyle 2010 yılını TÜTSOY çerçevesinde Zeki Velidi Togan Yılı olarak ilan etmeyi düşünüyoruz ” dedi.

Etkinliğe pek çok sayıda Türk bilim adamları, Başkurdistan ve Tataristan Cumhuriyeti temsilcileri, çeşitli dernek üyeleri ve öğrenciler katılmıştır. Katılımcılar arasında A.Z.Velidi’nin oğlu Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Sübidey Togan, Başkurdistan temsilcisi Kanşaubiy Miziev, Tataristan Temsilcisi Yardımcısı Aydar Gaşıgullin, Mimar-Sinan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Zeki Velidi Togan, Ayaz İshaki ve Sadri Maksudi hakkında belgesel dizisinin yönetmeni Emel Uygur, Amerika tarihçisi Marc Abramson, NTV Tarih Genel Yayın Yönetmeni Gürsel Göncu, Avrupa medya merkezi gazetecisi Mahir Tan, Tukay Kültür ve eğitim merkezi Başkanlarından Rauşaniya Altay,   İdil-Ural Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Yakup Akçura, Kemankeş Türk Okçuları derneği Başkanı Adnan Mehel, Avrasya Türk Derneği Başkanı Fehmi Ahmet Yüksel, İstanbul’da staj yapan Zeynep Biişeva Sterlitamak devlet Pedagoji akademisi öğrencileri katılmışlardır.

Anma Günü TRT Türk televizyon kanalı ekibi tarafından çekilmiştir.
 

   Bu sayfa 1370 kez gösterilmiştir.

Adres: Ferit Recai Ertuğrul Caddesi No:8 - Oran / ANKARA / TÜRKİYE
Telefon: +90 (312) 491 01 00 - Faks: +90 (312) 491 01 11
© TÜRKSOY 2008. Tüm Hakları Saklıdır.